ykleniyor

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Sosyal medyanın artık piyasaya etkisi yadsınamaz durumdadır.Bundan dolayı da tüm firmalar, markalar ya da kişiler sosyal medya hesapları ile isimlerini duyurmaya ya da bu alanı değerlendirmeye çalışırken daha profesyonel ve daha etkili bir şekilde sosyal medyayı kullanmak için sosyal medya danışmanlarına ihtiyaç duymaktadırlar. 

Sosyal medyanın aktif ve etkili kullanılabilmesi için sosyal medya uzmanlarının da aktif ve bu konuda profesyonel olabilmesi gerekir.  Bu nedenle tecrübeli ve bu konuda fazlaca deneyim elde etmiş kişiler tarafından sosyal medya danışmanlığının yapılması daha etkili olacaktır. Sosyal medya danışmanlığı yapan kişiler danışmanlık hizmeti verecekleri kişi veya marka için ilk olarak bir strateji belirlerler ve bu strateji üzerinden markanın yada firmanın piyasada ki konumlanışını ve rekabet etme gücünü arttırmaya yönelik hareket ederler.

Sosyal medya danışmanlıkları kişi ya da kurumun hangi sosyal kolları kullanması gerektiğine karar verir ve bu sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiğine karar verir.Müşterilerin bulunması konusunda ve takipçilerin arttırılması konusunda taktikler izler ve reklam vereni sosyal medyadaki görüş ve yorumlardan talepten raporlar hazırlayarak haberdar eder. Sosyal medya danışmanı çalıştığı kişi adına muhatap olur ve gerekli bilgilendirme ve duyuruları yapmakla mükelleftir. 

Sosyal medya uzmanlarının kullandıkları mecralar nelerdir?

İnternet üzerinden sosyal medyanın kullanıldığı mecralar aslında bir hayli fazladır ve her birinin de büyük etkileri ve geri dönüşümleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabilir.

   · İnstagram · Facebook · Google+ · Twitter · Youtube · Foursquare

 Linkedln gibi sosyal medya araçları üzerinden anlaşma yaptıkları sektöre dair markaya dair çeşitli stratejilerle bu hesaplar üzerinden temsili görev  üstlenirler.

Sosyal Medya Danışmanlığı Sürecinde Neler Yapılır?

· İlk olarak ürün ya da hizmetiniz için bir hedef kitle belirlemesi yapılır. Hangi sosyal medya hesabında hedef kitleniz daha etkinse buna göre bir yol çizilir.

· Sosyal medya hesapları oluşturulur ve bu sosyal medya hesaplarına içerik üretilir. Ayrıca düzenli bir şekilde paylaşımlar yapılır.

· Marka ve ürüne yönelik çeşitli ilgi çekici kampanyalar düzenlenir.

· Durum ile ilgili rapor ve analizler hazırlanır.

Sosyal medya danışmanına ihtiyaç var mı?

Aslında birçok kişi sosyal medya kollarını kendisi yönetmeye çalışır. Bu konu hakkında herhangi bir uzmandan yardım almak biraz daha sonlara kalır. Ancak bu konuda yardım alınması çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü sosyal medya üzerinde belli bir gücü ve bu alanda bilgisi olan birinin edindiği deneyimler ve bu konu ile ilgili geliştirdiği stratejiler elbette ki hem tanıtım hem de satışların artması konusunda çok büyük bir öneme sahiptir.  Bu uzmanlık gerektiren alanı bir uzman yardımı olmadan yapmak mümkün olsa dahi başarıya ulaşmak çok zor olabilir. Çünkü sosyal medya danışmanlarının en büyük marifeti sizi bu piyasayla buluşturup olduğunuz yerden daha yüksek yerlere taşınmanız konusunda size yardım etmesidir.

Sosyal medya danışmanı olmak için belli eğitimler gereklidir. Özellikle iletişim fakültesi bünyesinde buna dair bölümler bulunmaktadır. Bunun dışında da çeşitli kurslarla piyasadaki sosyal medya danışmanlığı ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyor. Sosyal medya günümüzde birçok alanda etki göstermektedir. Basında da sosyal medya yoluyla birçok haber oluşmaktadır. Bu nedenle sosyal medyayı kullanmak oldukça önemlidir. Kişilerin alışveriş alışkanlıklarının da yine internet üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde satışların artması için de sosyal medya çok büyük öneme sahip olmaktadır. Bu nedenle sosyal medya danışmanı ile birlikte çalışmak çok önemlidir. 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!